Tygři v zoologických zahradách

Tygr zoo

Tygr, též známý jako tygr džunglový či tygr lesní, je největší kočkovitá šelma. V minulosti byl v mnoha poddruzích rozšířen po celé Asii, od Turecka až po Koreu a Indonésii. Dnes už jsou některé poddruhy vyhubeny a tygr je ohroženým druhem. Zoologické zahrady se snaží o odchov mláďat a některé jsou v něm úspěšné.
Tygři nežijí ve skupinách, jsou spíše samotáři. Teritorium si označují různými způsoby, jako třeba močí, nebo škrábáním do kůry. Samec zjistí podle pachu, jestli se v jeho území nachází samice v říji. Poté ji pustí do svého teritoria. Tygři loví střední až velká zvířata, jako jsou třeba jeleni, divocí tuři a divoká prasata. Pokud je v oblasti nedostatek potravy, spokojí se načas i s hlodavci a plazi. Ovšem troufnou si i na nebezpečná zvířata, jako jsou sloni a buvoli.



Poddruhy:
Tygr ussurijský, známý jako tygr sibiřský. Žije dnes už jen v Mandžusku, dříve až k Bajkalu. Loví převážně divoká prasata, jeleny a příležitostně medvědy. Hmotnost samců je až 300 kg a délka těla s ocasem dosahuje 1,9-3,3 m. Ve volné přírodě přežívá posledních 200-300 jedinců, další chovají zoologické zahrady. Jejich stav v zajetí je asi 1000 jedinců. Je to kočkovitá šelma, výborně plave a na lov vychází i za dne.
Tygr indický kterého můžete znát také pod názvem tygr bengálský. Vyskytuje se v Indii, Bangladéši, Číně a Nepálu. Loví buvoly, jeleny a další velká zvířata. Patří mezi nejpočetnější druhy tygra, v přírodě přežívá 2000 – 4900 jedinců.
Tygr sumaterský se už podle názvu vyskytuje na ostrově Sumatra. Živí se středními a většími obratlovci. Rozměry jeho těla dosahují na délku 140-180 cm a váží kolem 170 kg. Dožívá se až 25 let. Je nejmenším z pěti žijících poddruhů tygra. Vzhledem k ostrovnímu areálu patří ke kriticky ohroženým druhům a je uveden v červené knize IUCN.
Tygr indočínský je čtvrtou největší subspecii a je ohrožen fragmentací prostředí a nelegálním lovem
Tygr malajský je nejnověji uznaný kriticky ohrožený druh tygra
Tygr čínský byl naposledy spatřen ve volné přírodě roku 1994, někteří odborníci ho považují za původního tygra, z něhož se vyvinuly ostatní poddruhy.
Tygr jávský byl vyhuben v roce 1979.

Tygra je možno křížit se lvem, kříženec se nazývá liger nebo tigon, podle toho kdo z rodičů je tygr a kdo lev. Mají velmi významné místo v asijské kultuře. V hinduismu je spojován s válkou, smrtí a násilím. V Číně je třetím zvířetem zvěrokruhu. Na mnoha místech Asie jsou rozšířené představy o lidech, kteří se teriantropicky proměňují v tygry. Na Sibiři byl podle některých představ okřídlený, ochranným duchem šamanů.

Bílí tygři nejsou poddruhem, bílá barva je recesivně děděná barevná odchylka. Vyskytuje se jen u tygra indického. První bílý tygr byl odchycen v roce 1951 v Indii. Bílé zbarvení se zachovanými tmavými pruhy je znakem částečného albinismu – nedostatku barviva. Tygr by kvůli svému zbarvení neměl šanci přežít ve volné přírodě, protože jeho srst by mu nedovolila skrýt mláďata před predátory. Jedná se o zvířata žijící pouze v zajetí.

Kde je můžete vidět v ZOO v České republice:

Zoo Praha
Zoo Brno
Zoo Tábor
Zoo Jihlava
Zoo Liberec

Video / webkamery online

Jít na encyklopedii zvířat v ZOO

Pokračovat na titulní stránku